PRZED ZABIEGIEM | PRZEBIEG TERAPII | PO ZABIEGU

PRZED ZABIEGIEM

 
24 godziny przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków które mają właściwości rozrzedzające krew lub rozszerzające naczynia krwionośne, również Aspiryna, Polopiryna, Polokard itp.

Silne leki powinny być odstawione minimum dzień przed zabiegiem.
 
UWAGA! Każde odstawienie leków powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym.  

Bardzo prosimy o przyniesienie ze sobą wyników badań (morfologia, mocz itd..)
 
Przed zabiegiem prosimy nie korzystać z zapachowych mydeł, płynów kąpielowych i balsamów (można używać mydła szarego np. Biały jeleń" lub delikatnych dziecięcych), nie pić kawy i alkoholu. Pijawka jest wrażliwa na nienaturalne substancje.
 
Pijawka jest stworzeniem bardzo wrażliwym. Reaguje na otoczenie, światło, zapachy, temperaturę, atmosferę stany emocjonalne pacjenta. 
 
Bardzo ważnym przed i w trakcie terapii jest pozytywne nastawienie do pijawki. Nie ma powodu się jej obawiać. Przekonacie się Państwo, że już pierwszy kontakt z tym "zwierzątkiem" nastraja bardzo pozytywnie. W związkach wpuszczanych do organizmu zawarte są również substancje znieczulające.
 
Podczas konsultacji przed terapią ustalamy wskazania, bądź ewentualne przeciwwskazania do hirudoterapii jak również sposób stawiania i  ilość pijawek. Omawiamy przebieg planowanej terapii oraz zalecenia po niej.

Terapii nie stosuje się w trakcie leczenia farmakologicznego antykoagulantami, lekami rozrzedzającymi krew. Przed przystawieniem pijawek należy w konsultacji z lekarzem prowadzącym wstrzymać przyjmowanie takich leków.

PO ZABIEGU

Rana po pijawce o średnicy 1-3 mm i głębokości 1,5 mm może obficie krwawić. Jest to całkowicie normalne. U każdej osoby czas krwawienia może być inny. Z reguły trwa to 2-6 lub 12-24 godzin. W rzeczywistości z ranki wydziela się limfa, płyn międzykomórkowy, zanieczyszczenia i toksyny zabarwione tylko przez krew. Nie ma więc zagrożenia utraty nadmiernej ilości krwi.

Jeśli krwawienie trwa zbyt intensywnie lub zbyt długo należy założyć opatrunek uciskowy albo przykładać zimne okłady.
 
Jeżeli kompres przesiąka dokładamy kolejną warstwę kompresu na stary. Nie wymieniamy całości opatrunku ale dokładamy kolejny.
 
Opatrunek należy zmieniać co kilka godzin w zależności od intensywności krwawienia. Ranę należy przemywać wodą utlenioną, jodyną lub innym środkiem o takim samym działaniu.
 
Po zabiegu mogą  wystąpić bóle głowy oraz podwyższona temperatura . Dolegliwości te można odczuwać około 12 godzin, rzadziej dobę. Mijają one samoistnie. Dobrze jest wspomóc organizm tj.:
- przypominamy o przwidłowym nawodnieniu organizmu tj.- 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała (np. osoba waży  65 Kg więc konieczna ilość wody to 65x30ml=1950ml = blisko 2 litry wody/dobę, nie herbaty, soków ani coli ale w o d y!)
- zachęcamy do stosowania ziół i naturalnych preparatów np. węgiel, wspomagających oczyszczanie organizmu z toksyn w trakcie terapii.
 
Prysznic po zabiegach można brać po upływie 1-2 doby, natomiast kąpiel w wannie po 5-6 dniach.
 
Ślad po pijawkach może choć nie musi (indywidualne predyspozycje pacjenta) pozostać na skórze od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet dłużej np. w postaci przebarwień skóry, białych śladów lub plamek szarego koloru.
 
Większość pacjentów w miejscu ugryzienia pijawki odczuwa swędzenie. Może to trwać 1-2 dni, następnie znika samoistnie. Ranek nie należy drapać ale posmarować Feniscilem - żelem stosowanym na ukąszenia komarów.
 
Zmiany w promieniu  1-2 cm od ranki są normą, jeśli jednak swędzenie będzie bardzo intensywne można zastosować maść Hydrocortisonum 0,5%, która jest dostępna bez recepty.
 
Niekiedy choć bardzo rzadko może się pojawić większa opuchlizna z zaczerwienieniem, wtedy najczęściej pomaga Tribiotic 1g, również dostępny bez recepty.

PRZEBIEG TERAPII


Indywidualna konsultacja w gabinecie HIRUDOTERAPII z doświadczonym, dyplomowanym hirudoterapeutą w celu ustalenia prawidłowej terapii.

Po konsultacji można się poddać zabiegowi, który odbędzie się w aseptycznych warunkach. Dla bezpieczeństwa pacjentów utrzymujemy najwyższe standardy higieny podczas każdego zabiegu.

Przed zabiegiem każdorazowo sprawdzamy ciśnienie krwi pacjenta.

Stosujemy wyłącznie Pijawki Lekarskie- Hirudo Medicinalis, pochodzące z pewnego źródła - laboratoryjnej hodowli posiadającej unijne certyfikaty dzięki czemu nie dochodzi do ingerencji w środowisko naturalne oraz nie zachodzi zagrożenie "zarażenia się czymś" od pijawki. Jeżeli ktoś używa pijawek pozyskiwanych "na dziko" ingeruje w ekosystem, łamie prawo i naraża pacjenta na choroby przeniesione z poprzedniego żywiciela pijawki!

PIJAWKA WYKORZYSTYWANA JEST WYŁĄCZNIE JEDEN RAZ. Natychmiast po zabiegu pijawki zostają uśpione w odpowiednim preparacie a następnie są utylizowane przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę.

Zabieg polega na wprowadzeniu do organizmu cennych HIRUDOZWIĄZKÓW, które pijawka wpuszcza po przystawieniu jej pacjentowi.

W czasie jednej sesji przystawiamy średnio 3-10 pijawek - niekiedy liczba może dochodzić do kilkunastu ale są to szczególne przypadki.

Każdorazowo ilość pijawek ustalana jest w zależności od rodzaju dolegliwości, reakcji organizmu, wagi, wieku, płci osoby.

Liczba zabiegów jest ustalana również indywidualnie w/g powyższych kryteriów i zgodnie z doświadczeniem terapeuty.

Sesje można powtarzać co kilka dni - optimum co 7dni. Przerwy między zabiegami nie powinny jednak trwać dłużej niż 10 dni aby utrzymać ciągłość obecności HIRUDOZWIĄZKÓW w organizmie. Istnieją dolegliwości w których należy się liczyć z koniecznością zastosowania większej ilości seansów jak np. w zaburzeniach układu żylnego.

Przystawienie pijawki jest przez pacjenta odczuwane jako uszczypnięcie a potem lekkie pieczenie. Razem z HIRUDOZWIĄZKAMI pijawka aplikuje do organizmu substancje znieczulające

Czas kuracji trwa do chwili samodzielnego odczepienia się pijawki od miejsca przystawienia. Zazwyczaj jest to od 40 minut do 1,5 godziny. Zdarzają się seanse zarówno krótsze jak i dłuższe, tak więc przede wszystkim to od pijawki zależy ile będzie trwał seans.

Pozostawioną małą rankę w kształcie litery "y" przemywamy środkiem dezynfekującym i zabezpieczamy sterylnym opatrunkiem.

Wzmożone krwawienie, które może trwać do 24 godzin jest naturalną reakcją na skutek działającej w organizmie HIRUDYNY, która rozrzedza krew.

Czas i rezultaty leczenia zależą od takich czynników jak: dokładność diagnozy, wiek pacjenta, płeć, zaawansowanie choroby, czas dotychczasowego rozwoju, budowa ciała miejsca i ilość przystawianych pijawek, odstępy między sesjami.
Copyright ©2016 Nazwa Firmy, All Rights Reserved.