NAUKA I HISTORIA
HIRUDOTERAPIA jest jedną z najstarszych terapii znanych ludzkości. Obecnie przeżywa swój renesans. Ze względu na dużą skuteczność cieszy się uznaniem na całym świecie. Na nowo odkryta i potwierdzona przez naukę, stanowi pomoc w leczeniu wielu chorób w tym cywilizacyjnych. Międzynarodowa Klasyfikacja Procedur Medycznych (99-991 - Terapia Pijawkowa) potwierdza terapeutyczne działanie pijawki na organizm człowieka. W 2004 roku amerykański odpowiednik ministerstwa zdrowia U.S.FDA (Food and Drug Administration) oficjalnie zatwierdził HIRUDOTERAPIĘ jako prawomocna terapię do stosowania w lecznictwie na terenie Stanów Zjednoczonych. Zarówno w USA, Niemczech jak i Rosji hirudoterapia jest działem medycyny konwencjonalnej a zabiegi są tam refundowane przez odpowiedniki naszego NFZ.
Jako uznana przez medycynę akademicką metoda terapii stosowana jest przez wielu lekarzy m.in. w przypadkach replantacji kończyn, palców, uszu a nawet prącia.
W Polsce pionierami i orędownikami leczenia pijawkami są m.in.: lek.med. Krzysztof Lenart. i lek.med. Krzysztof Paruzel. Którzy praktykują HIRUDOTERAPIĘ w szpitalach. Współpracując z tymi niepozornymi stworzeniami od lat ratują ręce, nogi a nawet życie pacjentów.
HISTORIA
Najstarszym źródłem pisanym wzmiankującym o pijawce jest Biblia ( Przypowieści Salomona 30.15 - V w.przed Chr.). Starożytny Egipt i Chiny pozostawiły już ślady medycznego stosowania. Leczenie pijawką jest więc znane od początków cywilizacji.
Wiemy, że zarówno Hipokrates, (460-377 przed Chr.), Herofilos z Halcedonu (IV, III, w przed Chr.) - jeden z najwybitniejszych współcześnie lekarzy, Rzymianie - lekrz Galen (131-201), wielki chirurg starożytności Antyllos (pierwsza połowa II w po Chr.) , Plautus, Cyceron, Horacjusz, Pliniusz Starszy Oribasjus stosowali pijawki w swoich praktykach medycznych - wychwalając ich skuteczność w zwalczaniu wielu poważnych dolegliwości.
W wiekach średnich ojciec współczesnej medycyny - Paracelsus, zalecał stawianie pijawek przy żółtaczce.
W czasach nowożytnych największy rozkwit hirudoterapii nastąpił w XVIII, XIX wieku we Francji. Tylko w roku 1827 zużyto ich około 33 miliony a w roku 1832 sam import wyniósł ponad 57 milionów. Mówi się, że Francuzi więcej krwi stracili przez pijawki niż z ran odniesionych podczas bitew. Podobnie było w Rosji i Anglii.
Rozwój farmacji oraz wąsko rozumiana afirmacja postępu na jakiś czas usunęły pijawki z głównego nurtu farmaceutyki oraz praktyk medycznych. Dopiero w dobie kryzysów gospodarczych oraz wojen, pijawki ze względu na swoją skuteczność w służbie zdrowiu znów zyskiwały na znaczeniu i popularności. W Polsce pijawki były sprzedawane w aptekach i używane w szpitalach jeszcze w latach 70-tych XX wieku.
W 1960 roku. Dr M.Derganc i F.Zdrav opublikował w Brytyjskim Journal of Plastic Surgary artykuł dzięki któremu pijawki wróciły do lecznictwa. Francja wprowadziła pijawki do oficjalnego lecznictwa w latach 80-tych